Mehmet Zafer  AKDEMİR
Mehmet Zafer AKDEMİR

Prof. Dr.

Prof. Dr. Mehmet Zafer Akdemir

1986 yılında Yıldız Üniversitesi Mimarlık Fakültesi- Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. 1989 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Anabilim Dalı'nda Yüksek Lisans Programını tamamladı. 1997 yılında aynı kurum ve anabilim dalında iki ayrı programın (Yapı Bilgisi ve Koruma Restorasyon) arakesitinde doktora çalışmasını gerçekleştirdi.

1987-1990 yılları arasında yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi, Meslek Yüksek Okulu Restorasyon Programı’nda, 1990-1998 yılları arasında ise, aynı üniversitenin Mimarlık Fakültesi- Mimarlık Bölümü Yapı Bilgisi Anabilim Dalı'nda Araştırma Görevlisi olarak görevini sürdürdü. Keskin M. ve Seçkin,N. ile birlikte hazırlanan Traditional Houses Of Anatolia  And Cappadocia başlıklı kitabı, Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından 1992 yılında yayınlandı. 1998-2023 yılları arasında aynı Anabilim Dalı'nda öğretim üyesi olarak görev yaptı. Bu dönem içinde 2014-2015 tarihleri arasında 7 ay süreli olarak Girne Amerikan Üniversitesi'nin İngiltere- Canterbury kampüsü Mimarlık Bölümü'nde misafir öğretim üyesi olarak Güneybatı İngiltere Vernaküler Mimarlığı konusunda araştırmalarda bulundu.

 

Mimarlar Odası yayınları bünyesinde hazırlanan yarışmalara ait üç kitabın editörlüğünü yaptı. Ulusal ve Uluslararası atölye çalışmalarında yürütücü olarak görev aldı. “2020-2022 Mimarlar Odası Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri” Seçici Kurul üyeliği yaptı. Ulusal ölçekte mimari ve kentsel tasarım yarışmalarında farklı kategorilerde ödüller aldı. Ayrıca hem öğrenci hem de ulusal yarışmalarda asli jüri üyeliği görevinde bulundu.2014 öncesinde Mimarlık Odası genel merkezinin yayınladığı Mimarlık Dergisi’nde yayın kurulu üyeliği yaptı. Mimarlar Odası İstanbul şubesinin yayını olan Mimarist Dergisi’nde yayın kurulu üyeliği ve Yıldız Teknik Üniversitesi Turizm Alanları Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu.

2023 yılı başında, YTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyeliğinden emekli olduktan hemen sonra İstanbul Gedik Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde kadrolu olarak göreve başladı.Haziran 2023’te aynı kurumda profesörlük kadrosuna ve ardından aynı tarihte Mimarlık ve Tasarım Fakültesi dekan vekili görevine atandı.

 

e-mail:  zafer.akdemir@gedik.edu.tr