Mekatronik Mühendisliği Tezli Yüksek Lisansa Nasıl Başvurulur?

Yayınlanma Tarihi : Eki, 02 2023

Mekatronik Mühendisliği Tezli Yüksek Lisansa Nasıl Başvurulur?

Mekatronik Mühendisliği (Tezli) yüksek lisans programına katılmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Programa başvuran adaylarda aranan koşul ve kriterler:

  • Mekatronik Mühendisliği Tezli Yüksek Lisans Programına başvuracak adayların aşağıdaki bölümlerin birinden mezun olmaları gerekmektedir:

Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektrik – Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Kontrol- Otomasyon Mühendisliği, Fizik Bölümü, Fizik Mühendisliği, Matematik Bölümü, Matematik Mühendisliği, teknik eğitim fakültelerinin Mekatronik, Makine, Elektrik-Elektronik, Elektronik-Bilgisayar, Elektronik-Haberleşme Öğretmenliği bölümlerinin mezunları başvurabilirler. Yurt dışından alınmış lisans diplomalarının denklikleri, Yükseköğretim Kurulu’nca onaylanmış olmalıdır.

  • ALES Sayısal puan türünden en az 55 veya muadili bir sınavdan alınan eşdeğer bir puan.

Programa başvuru ve kayıt için gerekli belgeler:

  • Lisans diplomasının noter onaylı sureti veya E-devlet alınacak mezun belgesi
  • Lisans Transkriptinin aslı veya noter onaylı sureti (E-Devlet’ten alınan belgeler kabul edilmektedir.)
  • ALES sınav sonucu (Sonuç Kontrol Kodu yer alan)
  • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Erkek adaylar için yeni tarihli Askerlik Durumu Belgesi (E-Devlet’ten alınan belgeler kabul edilmektedir.)
  • 1 adet vesikalık resim

Kabul Kriterleri

Yüksek lisans programlarına öğrenci kabulü ALES puanı, lisans not ortalaması ve mülakat sonuçları dikkate alınarak yapılır. ALES puanının %50’si, lisans genel not ortalamasının %20’si ve mülakatın %30’unun toplamı sonucu oluşan puanlara göre adaylar arasında başarı sıralaması yapılır. Program kontenjanı kadar bir asil liste ve asil listenin kaydolmaması durumunda kayıt hakkı doğacak olan bir yedek liste ilan edilir. Yüksek lisansa öğrenci kabulünde başarı notu 100 tam puan üzerinden en az 55 olmalıdır.


Mekatronik Mühendisliği (Tezli) yüksek lisans programları, karmaşık mühendislik sistemlerini anlama, tasarlama ve geliştirme konusunda yeteneklerinizi artırmak isteyen bireyler için uygundur. Programları seçerken, programların özelliklerini, öğretim üyelerinin uzmanlık alanlarını ve mezunlarının mühendislik sektöründeki kariyer başarılarını incelemeniz önemlidir. Gerekli belgeleri tam ve zamanında hazırlayarak başvurunuzu eksiksiz bir şekilde tamamlamaya özen gösterin.