Hayriye  KOÇ BAŞARA
Hayriye KOÇ BAŞARA

Prof. Dr.

Prof. Hayriye Koç Başara

Prof. Hayriye Koc Başara, sanat eğitimi ve deneyimiyle öne çıkan bir sanatçıdır. Eğitimine 1985 yılında Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi'nde başlamış ve lisans ve yüksek lisans derecelerini elde etmiştir. Daha sonra, 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi'nde "Yabancılaşma Üzerine İmgesel ve Görsel Denemeler” başlıklı tezi ile Sanatta Yeterlilik derecesini almıştır. 2013 yılında davetli sanatçı/doktora sonrası araştırma bursu ile 6 ay İngiltere/Londra Brunel Üniversitesi Sanat ve Drama Fakültesi performans bölümünde davetli sanatçı olarak görev almıştır.

Kariyerinin ilerleyen dönemlerinde ulusal ve uluslararası alanda birçok kişisel ve karma sergiye katılmıştır. Sonuncusu 2010 yılında Siyah-Beyaz Sanat Galerisi'nde olmak üzere toplamda sekiz kişisel sergi açmıştır.

Yunanistan/Kalamata ve Mısır/İskenderiye’de olmak üzere iki adet video proje kişisel gösterime katılmıştır. Güncel, sanat problematiklerini konu alan güncel ve etkin sanat dergilerinde yayınlanan beş adet makalesi yer almaktadır.

Sanat kariyeri boyunca üç ödüle layık görülmüştür. Devlet ve Vakıf Üniversitelerinde dersler vermiş ve öğrencilere sanat, tasarım proje uygulama ve Sanat kuramları içeren dersler vermektedir.