Savunma Teknolojileri Tezli Yüksek Lisansa Nasıl Başvurulur?

Yayınlanma Tarihi : Eki, 02 2023

Savunma Teknolojileri Tezli Yüksek Lisansa Nasıl Başvurulur?

Savunma Teknolojileri (Tezli) yüksek lisans programına katılmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Programa başvuran adaylarda aranan koşul ve kriterler:

  • Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, İmalat Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Enerji Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Nükleer Enerji Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Uzay-Uçak Mühendisliği, Kimya, Kimya Mühendisliği, Fizik, Fizik Mühendisliği, Matematik, Matematik Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği, Okyanus Mühendisliği, Deniz Bilimleri ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği, Kıyı Mühendisliği, Teknik Eğitim Fakültelerinin Mekatronik, Makine, Elektrik-Elektronik, Elektronik, Elektronik-Bilgisayar Eğitimi, Sivil Havacılık Yüksekokulu ve Kara, Hava, Deniz Harp Okulları mezunları başvurabilir. Yurt dışından alınmış lisans diplomalarının denklikleri, Yükseköğretim Kurulunca onaylanmış olmalıdır.
  • ALES Sayısal puan türünden en az 55 veya muadili bir sınavdan alınan eşdeğer bir puan.

Programa başvuru ve kayıt için gerekli belgeler:

  • Lisans diplomasının noter onaylı sureti veya E-devlet alınacak mezun belgesi
  • Lisans Transkriptinin aslı veya noter onaylı sureti (E-Devlet’ten alınan belgeler kabul edilmektedir.)
  • ALES sınav sonucu (Sonuç Kontrol Kodu yer alan)
  • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Erkek adaylar için yeni tarihli Askerlik Durumu Belgesi (E-Devlet’ten alınan belgeler kabul edilmektedir.)
  • 1 adet vesikalık resim

Kabul Kriterleri

Yüksek lisans programlarına öğrenci kabulü ALES puanı, lisans not ortalaması ve mülakat sonuçları dikkate alınarak yapılır. ALES puanının %50’si, lisans genel not ortalamasının %20’si ve mülakatın %30’unun toplamı sonucu oluşan puanlara göre adaylar arasında başarı sıralaması yapılır. Program kontenjanı kadar bir asil liste ve asil listenin kaydolmaması durumunda kayıt hakkı doğacak olan bir yedek liste ilan edilir. Yüksek lisansa öğrenci kabulünde başarı notu 100 tam puan üzerinden en az 55 olmalıdır.


Savunma Teknolojileri (Tezli) yüksek lisans programları, savunma ve güvenlik sektöründe uzmanlaşmak isteyen öğrenciler ve profesyoneller için uygun bir seçenektir. Başvuru sürecini ve program gereksinimlerini dikkatle incelemek, başarılı bir şekilde programa katılmanıza yardımcı olacaktır. Üniversitenin resmi web sitesini ziyaret ederek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.