Klinik Psikoloji Tezsiz Yüksek Lisans Programı

Programa Başvur

Programın Tanımı

Klinik psikoloji uzmanlık alanı, bireylerin ve toplumun fiziksel, ruhsal ve sosyal yaşamlarında meydana gelen ruh sağlığı sorunlarında destek ve yardım sağlama amacını taşır. Bu bağlamda, klinik psikologlar, bireylere yaşamları boyunca rehberlik etme ve destek olma görevini üstlenirler. Klinik psikoloji, çalışma alanının genişliği nedeniyle, psikolojinin tüm alt dallarındaki kavramları ve prensipleri anlama gerekliliği taşır. Bu temel bilgiye dayalı olarak, ruh sağlığının korunması ve çeşitli sorunların çözümü için bireylerin ihtiyaçlarına uygun destek sağlayacak, kavramsal, teknik ve teorik bilgiye sahip, uygulama yetkinliğine sahip profesyonellere olan ihtiyacı vurgular.

Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programımız, hem ülkemizde hem de dünyada giderek artan bir ihtiyacı karşılamayı amaçlar. Bu program, mezunlarını nitelikli Klinik Psikologlar olarak yetiştirmeyi hedefler. Programın temel amaçları:

 • Klinik psikologluk mesleğinin ilkelerine ve etik sorumluluk bilincine sahip bireyler yetiştirmek. Ayrıca, bireysel ve kültürel farklılıklara duyarlı, toplumu ruh sağlığı konusunda bilgilendirebilen ve koruma çalışmalarını yürütebilen profesyoneller olmalarını sağlamak.
 • Eleştirel düşünme yeteneğine sahip, yeni fikirlere açık olan ve klinik psikoloji alanındaki yenilikleri bu eleştirel bakış açısıyla takip edebilen bireyler yetiştirmek.
 • İnsan yaşamının farklı dönemlerinde ortaya çıkabilen biyo-psiko-sosyal sorunları gözlemleyebilme ve tanımlayabilme yeteneğine sahip olmalarını sağlamak.
 • Temel psikolojik değerlendirme, psikolojik yardım ve müdahale tekniklerini öğrenip, uygulayabilme yeteneklerini geliştirmek.
 • Psikoterapi yaklaşımları arasındaki benzerlik ve farklılıkları anlayarak, belirli bir psikoterapi yaklaşımının müdahale tekniklerini süpervizyon altında öğrenip, uygulayabilme yeteneklerini kazandırmak.
 • Klinik uygulamaları bilimsel alana yansıtabilme yeteneklerini geliştirmek, araştırma düzenleyip yürütebilme, araştırma verilerini analiz edip sonuçları yorumlayabilme ve yeni varsayımlar üretebilme yeteneklerini desteklemek.
 • Hem kendi disiplini içinde hem de diğer disiplinlerle işbirliği yapabilme yeteneklerini geliştirmek, ulusal ve uluslararası literatürü takip ederek alandaki yenilikleri izlemelerini teşvik etmek.
  Program, bu hedeflere ulaşmak için öğrencilere kapsamlı bir eğitim sunmayı amaçlar ve mezunlarını klinik psikoloji alanında yetkin ve bilgili profesyoneller olarak yetiştirmeyi hedefler.


Programın Yapısı


Klinik Psikoloji tezsiz yüksek lisans programı, toplamda 36 krediden oluşmaktayken 10 ders, staj, süpervizyon ve dönem projesi çalışmalarını içermektedir. Dönem projesi, kredisizdir ve başarı durumu (başarılı veya başarısız) olarak değerlendirilir. Tezsiz yüksek lisans programının tamamlama süresi minimum iki yarıyıl, maksimum üç yarıyıldır. Süre hesaplamalarında bilimsel hazırlık programı dikkate alınmaz ve öğrencinin kayıt yaptırmadığı dönemler, programın azami süresine dahil edilir.

Başvuru Koşulları


Yüksek Lisans Programına Başvuruda Bulunacak Adaylarda Aranan Şartlar:

 • Dört yıllık psikoloji lisans derecesine sahip olmak,

Yüksek Lisans Programında Başvuru ve Kayıt İçin Gerekli Belgeler:

 • Lisans diplomasının noter onaylı sureti veya E-devlet alınacak mezun belgesi
 • Lisans Transkriptinin aslı veya noter onaylı sureti (E-Devlet’ten alınan belgeler kabul edilmektedir.)
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Erkek adaylar için yeni tarihli Askerlik Durumu Belgesi (E-Devlet’ten alınan belgeler kabul edilmektedir.)
 • 1 adet vesikalık resim

Yüksek Lisans Programı İçin Öğrenci Kabul Kriterleri:

Tezsiz yüksek lisans programlarına öğrenci kabulü, lisans not ortalaması dikkate alınarak yapılır. Lisans genel not ortalamasına göre adaylar arasında başarı sıralaması yapılır. Program kontenjanı kadar bir asil liste ve asil listenin kaydolmaması durumunda kayıt hakkı doğacak olan bir yedek liste ilan edilir.

Ders Planı

İletişim

Yorumlar

Tu*** Ca***
Merhaba, fiyat bilgisi alabilir miyim Klinik psikoloji tezsiz yüksek lisans için ve program online mi örgün mü ? Teşekkürler

Gedik Üniversitesi Lisansüstü Eğitimleri Gedik Üniversitesi Lisansüstü Eğitimleri

Merhabalar Klinik Psikoloji Tezsiz Yüksek Lisans Programının ücreti KDV dahil 270.000 TL olarak belirlenmiştir. https://yl.gedik.edu.tr/klinik-psikoloji-tezsiz-yuksek-lisans-programi Program işleyişi hakkında detaylı bilgi almak için çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz. 0850 303 27 80

Sa*** ***
Yüksək lisans psikoloji bölümünde bilgi almak istiyorum

Gedik Üniversitesi Lisansüstü Eğitimleri Gedik Üniversitesi Lisansüstü Eğitimleri

Merhabalar, program için psikoloji lisans derecesine sahip olunması gerekmektedir. Programın ücreti KDV dahil 270.000 TL olarak belirlenmiştir. https://yl.gedik.edu.tr/klinik-psikoloji-tezsiz-yuksek-lisans-programi Program hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz: https://yl.gedik.edu.tr/klinik-psikoloji-tezsiz-yuksek-lisans-programi

Du*** ***
Ücreti nedir

Gedik Üniversitesi Lisansüstü Eğitimleri Gedik Üniversitesi Lisansüstü Eğitimleri

Merhabalar, Klinik Psikoloji Tezsiz Yüksek Lisans Programı ücret tablosuna ulaşmak için tıklayınız: https://yl.gedik.edu.tr/bahar-donem-ucretleri

Ay*** Ko***
Sosyoloji lisans bölümü mezunuyum. Tezsiz Klinik Psikoloji Yükseklisans yapabilir miyim?

Gedik Üniversitesi Lisansüstü Eğitimleri Gedik Üniversitesi Lisansüstü Eğitimleri

Merhaba, Klinik Psikoloji Tezsiz Yüksek Lisans Programı'na psikoloji lisans derecesi olan adaylar başvuru yapabilmektedir.