Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Tezli Yüksek Lisansa Nasıl Başvurulur?

Yayınlanma Tarihi : Eki, 02 2023

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Tezli Yüksek Lisansa Nasıl Başvurulur?

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği (Tezli) yüksek lisans programına katılmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Programa başvuran adaylarda aranan koşul ve kriterler:

  • 4 yıllık lisans diploması veren Elektrik- Elektronik Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği ,Enerji Sistemleri Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği mezunları programa başvurabilir.
  • ALES Sayısal puan türünden en az 55 veya muadili bir sınavdan alınan eşdeğer bir puan.

Programa başvuru ve kayıt için gerekli belgeler:

  • Lisans diplomasının noter onaylı sureti veya E-devlet alınacak mezun belgesi
  • Lisans Transkriptinin aslı veya noter onaylı sureti (E-Devlet’ten alınan belgeler kabul edilmektedir.)
  • ALES sınav sonucu (Sonuç Kontrol Kodu yer alan)
  • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Erkek adaylar için yeni tarihli Askerlik Durumu Belgesi (E-Devlet’ten alınan belgeler kabul edilmektedir.)
  • 1 adet vesikalık resim

Kabul Kriterleri

Yüksek lisans programlarına öğrenci kabulü ALES puanı, lisans not ortalaması ve mülakat sonuçları dikkate alınarak yapılır. ALES puanının %50’si, lisans genel not ortalamasının %20’si ve mülakatın %30’unun toplamı sonucu oluşan puanlara göre adaylar arasında başarı sıralaması yapılır. Program kontenjanı kadar bir asil liste ve asil listenin kaydolmaması durumunda kayıt hakkı doğacak olan bir yedek liste ilan edilir. Yüksek lisansa öğrenci kabulünde başarı notu 100 tam puan üzerinden en az 55 olmalıdır.


Elektrik ve Elektronik Mühendisliği (Tezli) yüksek lisans programları, mühendislik becerilerinizi daha da geliştirmek ve özel bir mühendislik alanında uzmanlaşmak isteyen bireyler için uygundur. Programları seçerken, programların özelliklerini, öğretim üyelerinin uzmanlık alanlarını ve mezunlarının mühendislik pratiğindeki kariyer başarılarını incelemeniz önemlidir. Gerekli belgeleri tam ve zamanında hazırlayarak başvurunuzu eksiksiz bir şekilde tamamlamaya özen gösterin.